Her Gün Bal ve Tarçın Tüketmenin Faydaları

88
- Advertisement -

Tarçının faydaları

Tarçın, kendi cinsinin çeşitli türlerinin iç kabuğundan elde edilen ve kurabiye, kek ve hatta makarna sosu gibi şeyleri tatlandırmak için kullanılan bir baharattır. Tarçınlı çöreği sevmeyenimiz yoktur herhalde…

Bu popüler baharatın aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faydası bulunmaktadır.

1. Polifenoller kan şekerini ve enerji seviyesini dengede tutar

Tarçın size balın sağladığı enerji artışını vermese de, antioksidan özellikli polifenoller enerji seviyenizi dengelemeye yardımcı olabilir ve şekerli ürünleri tükettikten sonra meydana gelen kan şekeri sorunlarını da önleyebilir.

Tarçın, kan şekerini dengeleme yeteneği nedeniyle, tip 2 diyabetli kişiler için iyi bir gıdadır. Konuyla ilgili çok sayıda çalışma, tarçın tüketiminin açlık kan şekerini azalttığını ortaya koymuştur.

2. Yüksek antioksidan içeriği

Bal gibi tarçın da önemli antioksidanlara sahiptir. Tarçın, özellikle polifenollerle doludur ve Hong Kong Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, tarçını 26 baharat arasında ilk sıraya taşıyan da bu güçlü antioksidan içeriğidir. Bu çalışmada tarçın, sarımsak ve kekik gibi “süper gıdaları” bile geride bırakmıştır.

3. Anti-inflamatuar özellikler hastalıkları önlemeye yardımcı olur

Romatoid artrit, astım, tüberküloz, diş eti çekilmesi, ülseratif kolit ve Crohn hastalığı ve sinüzit gibi birçok vakada inflamasyon, hastalığın ortaya çıkmasında ve hatta kalıcılığında rol oynar. Tarçın, bu tür hastalıkları önlemeye yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahip bir gıdadır.

4. Sinnamaldehit, bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardımcı olur

Mary Poppins’in de dediği gibi “Bir Kaşık Tarçın Enfeksiyonları Azaltmaya Yardımcı Olur”. Bu tamamen doğru olmasa da tarçının ana bileşenlerinden biri olan sinnamaldehit, çeşitli enfeksiyon türleriyle savaşmaya yardımcı olabilir.

Özellikle, tarçın yağının mantarların neden olduğu solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde etkili olduğu belirtilmiştir. Ayrıca Listeria ve Salmonella gibi belirli bakterilerin büyümesini yavaşlatabilir veya tamamen durdurabilir.

Bal ve tarçın birlikte durdurulamaz bir ikilidir.

Artık bal ve tarçının şaşırtıcı faydalarını bildiğinize göre, günlük dozunuzu ayarlayabilirsiniz. Bu sayede sağlıklı bir yaşama doğru adım adım ilerleyen dinamik bir insan olacaksınız.

- Advertisement -